Sayın Bakanımız Ticaret Müşavirleri ve Ataşeleri ile Buluşuyor

07 Nisan 2020

Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN, Ticaret Müşavirleri ve Ataşeleri ile gerçekleştirdiği bölgesel toplantıların ilkini 3 Nisan 2020 tarihinde Avrupa bölgesinde görev yapmakta olan  temsilcilerimiz ile Video Konferans yöntemi ile gerçekleştirmiştir.

 

Toplantının açılışında,  Sayın Bakanımız yaptığı değerlendirmede,   bu dönemde uluslararası kuruluşların büyüme rakamlarında aşağı yönlü revizyonlar yaptığına işaret ederek, tüm bu gelişmelere rağmen bu yıla gerçekten çok iyi başladığımızı, Ocak-Şubat aylarında Çin’in ihracatı yüzde 17, Norveç’in yüzde 12, Brezilya'nın yüzde 9 düşerken, ülkemizin Ocak-Şubat ihracatının yüzde 4,3 arttığını belirtmiştir.


İran ve Irak hudut kapılarının kapanması ile Avrupa'dan gelen siparişlerin durmasının Türkiye'nin ihracatını etkilediğini belirten Sayın Bakan Mart ayında İran'a ihracatımızın yüzde 80 azaldığını, Irak'a ihracat düşüşünün yüzde 45'lerde olduğunu, İspanya'ya ve İtalya'ya yüzde 40, Fransa’ya yüzde 31, Almanya'ya yüzde 16, Çin'e yüzde 19, İngiltere'ye yüzde 11 azalma olduğunu, bu kapsamda da ihracatımızda yüzde 17,8 oranında bir düşüş gerçekleştiğini ifade etmiştir. Ancak özellikle yeni uygulamaya konulan temassız ticaret ile en kısa zamanda bu rakamların toparlanacağını belirten Sayın Ruhsar PEKCAN ayrıca demiryolu taşımacılığının da daha da artması gerektiğini vurgulamıştır.

 

Sayın Bakan bu dönemde görev yapılan ülkelerdeki zor koşullara rağmen temsilcilerimizin gerçekleştirdikleri bilgilendirmelerin çok değerli olduğunu, aynı zamanda önümüzdeki dönemde hangi sektörlerin ağırlık kazanacağının tespit edilmesinde kendilerine önemli görevler düştüğünü belirtmiştir.  

 

Sayın Bakanın konuşmasının ardından,  Ticaret Müşavir ve Ataşelerimiz toplantıda görev yaptıkları ülkelerdeki son durum, alınan önlemler, ekonomik ve ticari boyutlu değerlendirmelerini iletmişler ve pandemi sonrası ülkemizin dış ticaretinin şekillendirilmesi çerçevesinde görüşlerini aktarmışlardır.

 

Koronavirüsün uluslararası ticarete olası etkilerinin değerlendirildiği toplantılar ülke grupları halinde video konferans şeklinde önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmeye devam edilecektir.