88. İzmir Enternasyonal Fuarı

16 Eylül 2019

88. İzmir Enternasyonal Fuarı
(6-15 Eylül 2019)

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılında açılışını yaptığı İzmir İktisat Kongresi’nden beri düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), bu sene 88. kez gerçekleştirilmiştir. Açılışa katılan resmi yabancı heyetlere yönelik programı Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen Fuar bu yıl,  6-15 Eylül 2019 tarihleri boyunca açık kalacaktır.

Söz konusu Fuarın hazırlık çalışmaları kapsamında, yabancı ülkelerin ekonomi, ticaret, sanayi ve kalkınma konularından sorumlu Bakanları Fuar açılışına davet edilmiştir. Bu çerçevede, 13 ülkeden Bakan, 5 ülkeden Bakan Yardımcısı düzeyinde olmak üzere toplam 41 ülkeden 197 resmi katılımcı, Sayın Bakanımız tarafından gerçekleştirilen Fuar açılışına iştirak etmiştir.

Öte yandan, her yıl Bakanlığımızın belirlediği hedef ülkeler arasından bir “Ortak Ülke” seçilmekte, İzmir İş Günleri ve Fuar süresince ortak ülke ile ortak etkinlikler düzenlenmektedir. Bu sene, Çin Halk Cumhuriyeti Fuara “Ortak Ülke” olarak katılım sağlamış olup, Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang tarafından temsil edilmiştir. Ayrıca, 61 Çinli firma Fuara iki bin metrekarelik bir alanda katılım sağlamışlardır. Program kapsamında, 6 Eylül 2019 tarihinde Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan başkanlığında Türkiye-Çin İş Forumu gerçekleştirilmiş; Türk ve Çinli iş insanları bir araya gelmiş ve çeşitli alanlarda işbirliği mutabakat zabıtları imzalanmıştır. Bunun yanı sıra, Hindistan Fuara bu yıl “Odak Ülke” olarak iştirak etmiş ve 41 Hintli firma Fuara katılım sağlamıştır.

Ayrıca,  Fuar vesilesiyle 5-6 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen İzmir İş Günleri kapsamında, katılımcı ülke Bakanları ile Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN arasında ikili görüşmeler gerçekleştirilmiş, konuk heyetlerin Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri gibi kuruluşlarla bir araya gelmesi sağlanmıştır. Ayrıca, Türkiye ekonomisi, ticaret ve yatırım imkanları üzerine yapılan sunumlarda Türkiye’nin mal ve hizmet tedariki ile yatırımlar konusunda sunduğu potansiyel katılımcı heyetlere aktarılmış ve yeni işbirliklerinin temeli atılmıştır. Bunun dışında, konuk temsilciler tarafından yapılan ülke sunumlarında yabancı heyetler kendi ülkelerini hem Türkiye hem de diğer katılımcı ülkeler nezdinde tanıtma imkânı bulmuşlardır.

Türkiye’nin uluslararası tek genel ticaret fuarı ve en büyük organizasyonu olan İEF ile yeni markalar görücüye çıkma şansı, bilinen markalar yeni ürünlerinin lansmanını yapma fırsatı bulmaktadır. Fuar, birçok ülkeden katılımcı için, küresel ekonomideki gelişmeler ve katılımcı ülkeler arasındaki ikili ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunmak için de fırsat sağlamaktadır.

Yaklaşık 18 bin m2’lik bir alanda kurulmuş bulunan Fuarda 12 ülkeden 190’ı yabancı olmak üzere yaklaşık 483 katılımcı ürünlerini sergilemektedir. Geçtiğimiz yıl 1,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Fuarın bu sene de yoğun ziyaretçi çekmesi beklenmektedir.