Çin’de Marka Tesciline İlişkin Sanal Toplantı

03 Eylül 2020

Bilindiği üzere Çin’de 2020 yılı başından itibaren yürürlüğe konulan telif hakları kanunu Çin’de marka ve diğer telif haklarını korumak isteyen firmalarımıza yeni avantajlar getirmektedir.

Çin’in ithalatı her geçen yıl artmaya devam etmekte ve firmalarımız için büyük bir potansiyel ihtiva etmektedir. Bu potansiyelin gerçekleşmesi için en stratejik hamlelerden biri ise marka ve ilintili telif haklarının korunması olduğu değerlendirilmektedir. Ancak birçok firmamızın halen markalarını Çin Halk Cumhuriyetinde koruma altına almadığı, alan firmaların ise bazı teknik hatalar nedeniyle sorunlar yaşadığı bilinmektedir.

Bu kapsamda; firmalarımızın markalarını Çin'de etkin şekilde nasıl koruma altına alacaklarına ilişkin olarak; Avrupa Birliğinin Çin'de hizmet veren ''IPR Help Desk''  isimli  Projesinin yetkilileri ile ortak bir sanal toplantı düzenlenmesi konusunda mutabık kalınmıştır.

Söz konusu toplantıya IPR Help Desk yetkilileri ve Pekin Ticaret Müşavirliğimizce katkı sağlanacak olup, toplantı iki kısımdan oluşacaktır.

İlk kısımda IPR Help Desk uzmanlarınca İngilizce bir sunum gerçekleştirilecektir. İkinci kısımda ise Müşavirliğimizce firmalarımıza Türkçe bilgilendirme yapılacaktır. 10/09/2020 tarihinde, Türkiye saati ile 11:00-12:30 saatlerinde ''zoom'' internet platformu üzerinden gerçekleştirilecek olan toplantıya ilişkin internet adresi aşağıda yer almaktadır.

Firmalarımızın; Çin’de marka ve telif haklarının korunmasına ilişkin gerçekleştirilecek mezkur sanal toplantı hakkında Bakanlığımız aracılığıyla bilgilendirmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.

Toplantıya ilişkin internet adresi: 
      https://zoom.com.cn/webinar/register/WN_LJ_F0jKOQJ2hwa7wDXkPNQ
 
 Toplantı konuşmacıları aşağıda yer almaktadır.
 
Matias Zubimendi, (IP Business Advisor @China IPR SME Helpdesk) Hakan Kızartıcı (Pekin Ticaret Başmüşaviri), Uğur Kılıçarslan (Pekin Ticaret Müşaviri),  Sezgin Taşkın (Pekin Ticaret Müşaviri).