Endonezya Sanal Genel Ticaret Heyeti

13 Kasım 2020

İçinden geçtiğimiz pandemi döneminde tüm dünyada alınan seyahat kısıtlamaları ve sağlık önlemleri neticesinde Genel  Ticaret  Heyeti Programlarının fiziksel olarak gerçekleştirilememesi karşısında; Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın öncülüğünde Bakanlığımız bünyesinde Sanal Genel Ticaret Heyeti programları hayata geçirilmiştir. Bu şekilde, teknolojinin imkânlarından faydalanılarak dijital ortama taşınan Genel Ticaret Heyetleri, ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla bir araya getiren en önemli mekanizmalardan biri olma özelliğini devam ettirebilmektedir.

Salgın döneminde, Bakanlığımız koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  organizasyonunda Özbekistan, Kenya, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Kolombiya-Meksika, Almanya, kadın ihracatçılarımıza yönelik Şili-Peru-Kolombiya-Meksika, Kazakistan ve Filipinler’e yönelik olarak gerçekleştirilen Sanal Genel Ticaret Heyetlerine, 16-30  Kasım 2020 tarihlerinde Endonezya ile devam edilecektir.

Program kapsamında 16 Kasım 2020 tarihinde Türkiye saati ile 11.00’de Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail GÜLLE ile ülkemizin Cakarta Büyükelçisi Prof. Dr. Mahmut Erol KILIÇ bir video konferans ile iş insanlarımıza sesleneceklerdir. Video konferans TİM’in web sayfasından canlı yayınlanacaktır.

Endonezya Sanal Genel Ticaret Heyeti Programına makine ve aksamları, demir ve demir dışı metaller, çelik, iklimlendirme sanayii, kimyevi maddeler ve hızlı tüketim gıda ürünleri başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde faaliyet gösteren 22 firmamız katılım sağlayacaktır.

Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisi ve bir takımada ülkesi olan Endonezya, dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olup, en büyük 16. ekonomisidir. Endonezya, son yıllarda sergilemiş olduğu yüksek büyüme performansı, dışa dönük ekonomi politikaları ve çoğunluğu Müslüman 263 milyon nüfusuyla ülkemiz ihraç ürünleri için önemli bir pazar olma potansiyeli taşımaktadır. Sanal Genel Ticaret Heyeti programı, ülkemiz ile Endonezya arasındaki ticaret potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkı sağlayacak; uluslararası ticaret hacminin ciddi biçimde daraldığı bu dönemde ülkemiz ihracatına değerli katkıları olacaktır.

Endonezya’nın ardından, 30 Kasım- 4 Aralık 2020 tarihlerinde Güney Afrika Sanal Genel Ticaret Heyeti düzenlenmesi planlanmaktadır. Türk firmaları için potansiyel arz eden hedef ülkelere yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere Bakanlığımız tarafından devam edilecektir.