Expo 2019 Pekin

03 Eylül 2019

EXPO 2019 PEKİN (28 Nisan 2019-7 Ekim 2019)
 

 “EXPO 2019 Pekin”e katılım kapsamında Türkiye teması, ilgili kurum ve kuruluşlarla olan istişareler neticesinde, ülkemizin “üretim, iş birliği ve paylaşma” kavramlarına verdiği önemi göstermek amacıyla; “daha yeşil, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya” için Türkiye’nin öncü rol üstlenme iradesini yansıtmayı hedefleyen “Geleceği Yeşil ile Kucakla” olarak belirlenmiştir.  “EXPO 2019 Pekin”de ülkemizin 2.400 metre karelik bir alanda Expo’nun en büyük pavyonlarından biriyle, en iyi şekilde temsil edilmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.
 
Ülkemizin bahse konu EXPO’ya katılımı 12 Nisan 2019 tarihinde Bakanımız Sn. Ruhsar PEKCAN’ın başkanlığında İstanbul’da, 18 Nisan 2019 tarihinde Bakan Yardımcısı Sn. Gonca Işık YILMAZ BATUR’un başkanlığında Pekin’de gerçekleştirilen lansmanlar ile yerli ve uluslararası basına duyurulmuştur. EXPO 2019 Pekin’in açılış töreni 28 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilmiş olup 29 Nisan 2019 tarihinde Türkiye Pavyonunun açılış töreni düzenlenmiştir.
 
EXPO 2019 Pekin’in milli katılımcıları için birer milli gün tahsis edilmekte olup milli günlerde Expo İdaresince ziyaretçiler ilgili ülkenin pavyonuna yönlendirilmekte, bu itibarla milli günler ilgili ülkeler için önemli bir tanıtım/işbirliği vesilesi olmaktadır.
 
Bu çerçevede, EXPO 2019 Pekin’de Türkiye Milli Günü 3 Temmuz 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Ruhsar PEKCAN, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ’in teşrifleri ve Türk İşadamları ve ihracatçılarımız, Pekin’de mukim Türk vatandaşları, Çinli resmi ve iş çevrelerinin geniş katılımı, EXPO alanı ziyaretçilerinin yoğun ilgisi ile kutlanmıştır. Türkiye Milli Günü etkinlikleri çerçevesinde Türkiye Pavyonunda horon, ebru, kum sanatı, neyzen ve sema gösterileri; Türkiye Tanıtım Grubunun katkılarıyla Türk lezzetleri tadım etkinlikleri, temalı resepsiyonlar ve konferans, endemik bitkiler temalı Türk mücevherleri defilesi düzenlenmiştir. Resepsiyon, konferans, defile gibi etkinliklerle işadamlarımız Çinli muhatapları ile biraraya gelme fırsatı bulmuş, öte yandan tadım etkinlikleri ve geleneksel Türk sanatları etkinlikleri ile Çinli tüketicilere Türk ürünlerinin ve ülkemizin tanıtımı yapılmıştır. Türkiye Milli Günü etkinliklerinin yanı sıra 2 Temmuz 2019 tarihinde ülkemiz Expo Komiseri G. Müge VAROL ILICAK’ın Çinli basın mensupları ile düzenlediği basın toplantısı Çin medyasında geniş yer bulmuştur.
 
EXPO 2019 Pekin organizasyonu 7 Ekim 2019 tarihinde düzenlenecek olan kapanış törenine kadar sürecektir. 7 Ekim 2019 tarihine kadar Türkiye Pavyonuna ziyaretçi ilgisini canlı tutacak etkinlikler sürdürülmekte olup söz konusu etkinliklerin kapanış haftasında yoğunlaştırılması planlanmaktadır.
 
Ülkemizin EXPO 2019 Pekin’e katılımına ilişkin ayrıntılı bilgiye www.turkeyexpo2019.com sayfasından erişilebilmekte olup; EXPO’lara ilişkin bilgi notuna buradan ulaşılabilmektedir.