Hindistan Sanal Genel Ticaret Heyeti

12 Haziran 2020

Kovid-19 salgını kapsamında alınan tedbirler nedeniyle fiziksel olarak gerçekleştirilemeyen Genel Ticaret Heyeti Programları yerine, Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın talimatı ile Bakanlığımız öncülüğünde sanal nitelikli Genel Ticaret Heyeti programları hayata geçirilmiştir. Bu doğrultuda, ilk sanal nitelikli Genel Ticaret Heyeti programları Mayıs ayında Özbekistan ve Kenya’ya yönelik olarak düzenlenmiştir.

Sanal Genel Ticaret Heyeti programlarının üçüncüsü 15-19 Haziran 2020 tarihleri arasında dünyanın ve Güney Asya’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Hindistan’a yönelik olarak gerçekleştirilecektir. 

Hindistan Sanal Genel Ticaret Heyeti programı, fındık ve mamulleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, meyve sebze mamulleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, süs bitkileri ve mamulleri, tütün, zeytin ve zeytinyağı, gıda ve gıda dışı hızlı tüketim ürünleri, tarım makinaları, soğuk hava depoları ve iklimlendirme başta olmak üzere çeşitli ürün yelpazesinden 21 ihracatçı firmamızı 63 Hindistanlı ithalatçı firmayla bir araya getirecektir.

Program kapsamında ilk olarak Bakanlığımız ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yetkilileri, ülkemizin Yeni Delhi Büyükelçisi ile Ticaret Müşaviri ve ihracatçı firmalarımızın katılımıyla bir video konferans görüşmesi yapılacak, ardından yine sanal ortamda ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Dünyanın en büyük nüfuslu ikinci ülkesi olan Hindistan, ciddi bir satın alma gücü bulunan 300 milyona yakın tüketicinin yaşadığı istikrarlı ve hızlı büyüyen bir pazara sahiptir. Hindistan’da tarımsal üretimin büyük ölçüde iklime bağımlı olması ve nüfus özellikleri nedeniyle tarım, gıda ve gıda dışı hızlı tüketim ürünleri, tarım makinaları, soğuk hava depoları ve iklimlendirme sektörleri ülkemiz ihracatı için büyük potansiyel ihtiva etmektedir. Sanal Genel Ticaret Heyeti programının, bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında ve uluslararası ticaret hacminin düştüğü bu dönemlerde ülkemiz ihracatına önemli katkılarının olacağı değerlendirilmektedir.

Hindistan ticaret heyetinin ardından, Bakanlığımız tarafından belirlenen hedef ülkeler arasında yer alan Güney Kore’ye yönelik olarak 22-23 Haziran 2020 tarihlerinde plastik ve metal mutfak eşyaları, cam ve seramik ev eşyaları, ev/banyo ürünleri ile ev tekstili başta olmak üzere çeşitli sektörleri kapsayan bir Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gerçekleştirilecektir.

Sanal nitelikli ticaret heyeti programlarına 13-17 Temmuz 2020 tarihlerinde çimento, demir-çelik, cam, seramik, toprak ürünleri ve enerji başta olmak üzere geniş bir yelpazeyi kapsayan Nijerya Sanal Genel Ticaret Heyeti programı ile devam edilecektir.

20-24 Temmuz 2020 tarihlerinde ise makine ve aksamları, çelik, iklimlendirme, otomotiv ve yedek parça, çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri, demir ve demir dışı ürünler, elektrik, elektronik ve medikal başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi kapsamında Pakistan Sanal Genel Ticaret Heyeti programı yapılacaktır.  

Ağustos ayında ise sanal nitelikli Genel Ticaret Heyetlerine Almanya ve Kolombiya ile devam edilmesi planlanmaktadır.

Türk firmaları için potansiyel arz eden hedef ülkelere yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere ilişkin çalışmalara Bakanlığımız tarafından devam edilecektir.