Kadın İhracatçılara Yönelik Afrika Sanal Genel Ticaret Heyeti

05 Mart 2021

Pandemi döneminde tüm dünyada uygulanan seyahat kısıtlamaları ve alınan sağlık önlemleri neticesinde Genel Ticaret Heyeti Programlarının fiziksel olarak gerçekleştirilememesi karşısında; Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın öncülüğünde Bakanlığımız bünyesinde Sanal Genel Ticaret Heyeti programları hayata geçirilmiştir. Bu şekilde, teknolojinin imkânlarından faydalanılarak dijital ortama taşınan Genel Ticaret Heyetleri, ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla bir araya getiren en önemli mekanizmalardan biri olma özelliğini devam ettirmektedir.

Salgın döneminde 2020 yılı boyunca Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda 12 Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu heyet programlarında toplam 252 üretici/ihracatçı firmamızın 791 yabancı ithalatçı firma ile 1.873 ikili iş görüşmesi yapması sağlanmıştır. 

2021 yılında ise Ocak ve Şubat aylarında düzenlenen Gana ve Katar-Umman Sanal Genel Ticaret Heyeti programlarının ardından 8-15 Mart 2021 tarihlerinde kadın ihracatçılara yönelik olarak Afrika (Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Kenya ve Tanzanya) Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gerçekleştirilecektir.

Program kapsamında 8 Mart 2021 tarihinde Türkiye saati ile 10.00’da Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN, TİM Başkanı İsmail GÜLLE ve ülkemizin Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil MİROĞLU, Pretorya Büyükelçisi Elif ÇOMOĞLU ÜLGEN, Abuja Büyükelçisi Ahmet Melih ULUEREN ve Darüsselam Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Onur YAY bir video konferans ile iş insanlarımıza sesleneceklerdir.

Kadın ihracatçılarımıza yönelik Afrika Sanal Genel Ticaret Heyeti programına demir ve demir dışı metaller, otomotiv endüstrisi, gıda ürünleri, tekstil ve hammaddeleri, hazır giyim ve konfeksiyon, makine ve aksamları başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde faaliyet gösteren 22 firmamız katılım sağlayacaktır.

Bakanlığımızın 2003 yılında başlattığı Afrika ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi çerçevesinde 2003 yılında Afrika kıtası ile 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmi 2020 yılında 25,3 milyar dolara ulaşmıştır. Kıtaya olan ihracat ise 2003 yılında yalnız 2,1 milyar dolar iken, 2020 yılı sonunda 15,2 milyar dolara ulaşmıştır. Afrika’nın en önemli pazarlarından olan ve gayrisafi yurt içi hasılası toplamı tüm Afrika ülkelerinin gayrisafi yurt içi hasılası toplamının yaklaşık %40’ına denk gelen Güney Afrika, Nijerya, Kenya ve Tanzanya’ya yönelik olarak gerçekleştirecek bu heyet programı, Afrika ile ticarette ortaya çıkan bu ivmenin devam ettirilmesine katkı sağlayacaktır.

Kadın ihracatçılarımıza yönelik Afrika Sanal Genel Ticaret Heyeti programın ardından, 15-26 Mart 2021 tarihlerinde Hindistan Sanal Genel Ticaret Heyeti programının düzenlenmesi planlanmaktadır. Bakanlığımız tarafından Türk firmaları için potansiyel arz eden hedef ülkelere yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen faaliyetlere ara vermeden devam edilecektir.