Türkiye-Meksika Ticaret ve Yatırım Semineri

03 Eylül 2019

Türkiye-Meksika Ticaret ve Yatırım Semineri
(23 Ağustos 2019, Meksiko)


22-24 Ağustos 2019 tarihlerinde, Türk Hava Yolları’nın Meksika’ya ilk doğrudan uçuş seferini gerçekleştirmesi vesilesiyle, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Gonca YILMAZ BATUR başkanlığında DEİK ve TİM’den iş insanlarının katılımlarıyla Meksiko Şehrine bir resmi ziyaret gerçekleştirilmiştir. 

Ülkemiz ile Meksika arasında ticaret, ekonomi ve yatırım alanlarındaki ilişkilerin değerlendirilmesi ve daha da geliştirilmesi, yeni işbirliği imkânlarının tespit edilmesi ve iki ülke özel sektörleri arasındaki temasların artırılması amacıyla gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, 23 Ağustos 2019 tarihinde, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Gonca YILMAZ BATUR, muhatabı Meksika Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Luz María de la Mora ile ikili bir resmi görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan Yardımcısı, diğer hususların yanı sıra iki ülke arasındaki STA müzakerelerinin ivedilikle yeniden başlatılması yönündeki ülkemiz talebini dile getirmiştir. Resmi görüşmeyi müteakip, iki ülke Bakan Yardımcıları, Türk ve Meksikalı iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelerek, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım gündemini de değerlendirmiştir.

Ziyaret kapsamında ayrıca, DEİK ve TİM’in muhatap kuruluşları COMCE ve BBVA Bancomer ile ortaklaşa düzenledikleri  “Türkiye-Meksika Ticaret ve Yatırım Semineri”nde, Türk ve Meksikalı iş insanları bir araya gelerek iki ülke ticaret ve yatırım ortamına ilişkin bilgi teatisinde bulunmuş ve firmalar arasında B2B görüşmeler gerçekleştirilmiştir. 

Türk Hava Yolları’nın 22 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul-Meksiko-Cancun parkurunda ilk doğrudan uçuş seferi münasebeti ile gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Bakan Yardımcısı BATUR, haftada 3 kez gerçekleştirilecek doğrudan uçuşlar ile Türkiye ve Meksika arasındaki gerek ekonomik gerek ticari  ilişkilerin her alanda daha da güçleneceğine inandığını ifade etmiştir.

Ticaret Bakan Yardımcısı BATUR ve beraberindeki ülkemiz heyeti, başkent Meksiko’da Le Reforma caddesinde bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yılı anısına 29 Ekim 2003'te törenle açılan Atatürk Anıtı’nı da ziyaret etmiştir.

Ülkemiz ile Meksika arasındaki ikili ticaret hacmi 2018 yılında 1,23 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılında Ülkemizin Meksika’ya ihracatı 600 milyon Dolar, Meksika’dan ithalatı ise 634 milyon Dolar olarak kaydedilmiştir. 2019 yılı ilk altı aylık döneminde ise ticaret hacmimiz 563 milyon dolara erişmiştir.
Meksika, Bakanlığımız tarafından 2018-2019 döneminde “Hedef Ülke” olarak belirlenmiştir.

Diğer yandan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 100 günlük eylem planında, Meksika, ihracatımızın artırılması bakımından hedef pazarlardan biri olarak yer almaktadır.